Dyshidrotický ekzém na rukou dokáže potrápit – jak jej léčit?

Záludnost tohoto ekzému je poměrně nepříjemná a méně známá. Dyshidrotický ekzém se vyskytuje na dlaních, mezi prsty a mnohdy i na ploskách chodidel. Specifikují jej kožní pupínky, které mnohdy nelze spatřit, ale při pohmatu je ucítíte. Postupně se naplňují čirou tekutinou a svědí. Neměli bychom je škrábat, i když je velmi složité svědění vydržet. Především v noci je nevědomky škrábeme a ranky jsou následně citlivé na vznik infekce. Jak takový ekzém léčit?

Co ekzém způsobilo

Ze všeho nejdříve bude důležité zjistit, co takový ekzém způsobilo. Na vině bývá především takzvaná kontaktní alergie, kdy pokožka na rukou reaguje na alergen, se kterým se setkala za poslední dva dny. Mohou to být kovy, ale například i mycí prostředky. Je dobré si zajít na alergologii, kde vyloučí či upřesní alergii. Je také dobré nosit ochranné rukavice, a to především při mytí nádobí či uklízení domácnosti pomocí různých saponátů.

Jak ekzém léčit

V případě, kdy je ekzém v suché a nerozpraskané fázi, měli byste okamžitě reagovat a použít bariérový krém, například od Dermaguard. Zjemní pokožku, zvláční ji a zajistí kožní bariéru před vznikem dalšího ekzému. Pokud jste nestihli tuto fázi, nevadí. Ekzém lze bariérovým krémem ošetřit i ve fázi hmatatelných puchýřků. Nyní nepoužívejte mastné krémy, ale zajistěte kůži vláčnost. Krém Dermaguard dokáže pokožku hydratovat na čtyři až šest hodin. Pozor si dávejte na časté mytí rukou – to pokožce nikdy neprospěje a naopak změníte její přirozené pH. Také byste měli dávat pozor na drhnutí ručníkem, které na porušené kůži vytváří mikrotrhlinky. Dalším projevem jsou suchá a popraskaná místa, která mohou svědit. V takovém případě vyzkoušejte mast se zinkem či klidně i dehtem. V posledním případě se mohou objevit mokvavé puchýřky. Tehdy je vhodné zvolit namáčení postižených míst v hypermanganovém ředěném roztoku.

Publikováno: 10. 06. 2022