Kolik stojí svatba?

Ještě teď si pamatuju ten pocit, když jsme s Michalem seděli u kuchyňského stolu, zírali na první verzi našeho svatebního rozpočtu a já jsem měla co dělat, abych nepadla ze židle. Dva sta tisíc? To nemůže být pravda. Vždyť jde jen o jeden den! Pak jsem začala věci škrtat, hledat alternativy a nakonec jsme se dostali na polovinu. Ale stejně - bylo to mnohem víc, než jsme čekali.

Svatby jsou finančním peklem zamaskovaným v romantické bublině. To vám řeknu narovinu. A nejhorší je, že většina lidí nemá vůbec šajn, kolik taková svatba doopravdy stojí. Svatební weby a časopisy ukazují pohádkové veselky, ale už neřeknou, že ten "jednoduchý venkovský styl" vyšel na tři sta táců.

Po naší vlastní svatbě jsem začala pomáhat kamarádům s plánováním jejich velkých dnů a postupně se z toho vyvinula celkem slušná bokovka. Za posledních šest let jsem byla u plánování více než 40 svateb s rozpočty od 30 tisíc až po... no, řekněme, že bych za ty peníze mohla mít slušný byt v Praze. Takže mám docela dobrou představu, kolik co stojí a kde se dá ušetřit, aniž by to vypadalo jako studentská párty.

Rozhodněte se, jakou svatbu vlastně chcete

Ještě než začnete cokoli plánovat nebo počítat, musíte si ujasnit, jakou svatbu vlastně chcete. Protože rozpočet bude vypadat úplně jinak, když pozvete 15 nejbližších přátel na oběd, nebo když uspořádáte velkolepou párty pro 150 lidí s ohňostrojem.

Nedávno jsem pomáhala Markétě a Petrovi s plánováním svatby. Ona chtěla velkou veselku jako z Pinterestu, on byl spíš pro menší, komornější událost. Tenhle rozpor je naprosto běžný. Nakonec jsme celý den rozdělili na dvě části - komorní obřad a oběd pro 20 nejbližších, a pak večerní party pro širší okruh přátel. Finančně to vyšlo někde mezi a oba byli spokojení.

Hlavně si ale musíte přiznat, co od svatby očekáváte. Je to životní událost, kterou chcete mít dokonale zdokumentovanou na instagramových fotkách? Nebo jde hlavně o to, aby si to užili vaši hosté? Nebo chcete prostě jen říct "ano" před oddávajícím a pak se všemi přáteli pohodově zapařit?

Vaše očekávání přímo určují váš rozpočet. Svatba ze sociálních sítí s perfektními detaily bude stát třikrát tolik co svatba, která se "jen" soustředí na to, aby si všichni užili dobrou párty.

Nejdražší jsou svatby, kde se snoubenci snaží zavděčit všem - rodičům, kamarádům, internetovým trendům i tradicím. Vyberte si priority a držte se jich.

Tak dost řečí, kolik to teda stojí?

Dobře, povím vám konkrétní čísla. Ale pamatujte, že jsou to průměry z mých zkušeností za posledních pár let převážně ve středních Čechách a Praze. V jiných regionech můžou být ceny o něco nižší.

Low budget svatba (do 80 tisíc Kč) - Svatba pro 20-30 hostů, obřad na úřadě, oběd v restauraci, bez večerní zábavy nebo jen posezení v hospůdce, základní květinová výzdoba, minimum dekorací, fotograf jen na pár hodin, žádní další dodavatelé, svatební šaty půjčené nebo z bežného obchodu.

Střední rozpočet (80-200 tisíc Kč) - Svatba pro 50-70 hostů, obřad v přírodě nebo na jiném hezkém místě, pronájem prostoru, catering s teplým obědem a večerním rautem, základní výzdoba a květiny, DJ nebo menší kapela, fotograf na celý den, svatební šaty střední cenové kategorie, základní tiskoviny (pozvánky, jmenovky).

Vyšší rozpočet (200-350 tisíc Kč) - Svatba pro 80-100 hostů, exkluzivnější místo, kompletní catering včetně welcome drinků a odpoledního občerstvení, profesionální koordinátor, bohatší květinová výzdoba, kapela, fotograf i videograf, kvalitnější alkohol, propracované dekorace, dražší šaty, komplexní tiskoviny, ubytování pro hosty.

Vysoký rozpočet (350 tisíc a více) - Svatba pro 100+ hostů, luxusní lokace, vícefázové menu od prémiovného cateringu, designová výzdoba, možná i speciální efekty (světelná show, ohňostroj), prvotřídní hudební produkce, více fotografů, šaty na míru, svatební cesta zahrnuta, atd. Tady už skoro nejsou limity.

Kamarádka Petra se loni vdávala a měla asi nejlevnější svatbu, jakou jsem kdy viděla, a přesto byla naprosto úžasná. Celkem ji to vyšlo na 35 tisíc korun - civilní obřad, 15 hostů, pozdní oběd v jejich oblíbené italské restauraci, fotograf-kamarád jako svatební dar, jednoduché šaty z běžného obchodu. Neměli dort, jen domácí koláčky od Petřiny mamky, žádnou výzdobu kromě několika květin, žádnou večerní zábavu. A přesto to byl jeden z nejhezčích a nejdojemnějších svatebních dnů, na kterých jsem kdy byla.

Na druhém konci spektra byl Roman s Eliškou, kteří utratili přes půl milionu. Historický zámek, 120 hostů, tříchodové menu plus půlnoční raut, open bar s koktejly, profesionální výzdoba včetně světelných instalací, ohňostroj, živá kapela plus DJ, fotograf i kameraman, svatební koordinátor, šaty ušité na míru, ubytování pro vzdálenější hosty... mohla bych pokračovat. Byla to nádherná svatba, ale upřímně? Ne o tolik hezčí než ta Petřina za zlomek ceny.

Co spolkne nejvíc peněz?

Na svatbě existují tři položky, které typicky spolknou většinu rozpočtu:

1. Jídlo a pití - Počítejte s tím, že jen catering vás bude stát mezi 900-2500 Kč na osobu podle úrovně služeb. Jestli budete mít 80 hostů, jen za jídlo a základní nápoje necháte 72-200 tisíc. A to prosím není žádný extra luxus, ale standardní svatební menu s polévkou, hlavním chodem a dezertem plus nějaké to večerní občerstvení. Když k tomu přidáte alkohol, částka rychle roste.

2. Místo konání - Pronájmy hezkých míst se pohybují od 15 tisíc za základní prostory až po 100+ tisíc za exkluzivní lokace. Navíc často platíte zvlášť za obřadní místo a zvlášť za místo hostiny. A pozor na skryté poplatky! Některé zámky vám naúčtují i korunu za každou svíčku, kterou tam zapálíte, a kolikrát vás donutí využít jejich preferované dodavatele za výrazně vyšší ceny.

3. Fotograf a kameraman - Kvalitní záznam svatby není levný, ale tady bych vážně neškrtala. Schopný svatební fotograf si účtuje od 15 do 40 tisíc za celý den, videograf podobně. Ale na rozdíl od jídla, které se sní, a výzdoby, která se vyhodí, fotky vám zůstanou napořád.

Nedávno mi volala zoufalá kamarádka den po její svatbě. Aby ušetřila, nechala se fotit kamarádem, "který má dobrý foťák". Výsledek? Na většině fotek z obřadu jsou všichni rozmazaní nebo špatně komponovaní. Teď by dala cokoli za to, aby si mohla ten moment přehrát a najmout profíka.

Vždycky říkám - šetřete na čemkoliv, jen ne na tom, kdo zdokumentuje váš den. Květiny zvadnou, dort se sní, ale špatné fotky vás budou mrzet dalších 50 let.

Skryté výdaje, na které nikdo nemyslí

Tady jsou položky, které většina snoubenců při plánování rozpočtu úplně vynechá, a pak jsou překvapení:

Spodní prádlo a doplňky nevěsty - Svatební šaty jsou jen začátek. K nim potřebujete správné spodní prádlo (často na míru), boty, kabelku, šperky, závoj, případně kabátek nebo přehoz. K tomu zkouška účesu, líčení, nehty... Tohle všechno může stát dalších 5-20 tisíc.

Dary pro hosty - Tohle je novější trend, ale dnes je běžné dávat hostům malé pozornosti. I když vyberete něco jednoduchého jako personalizovanou čokoládu nebo mini lahvinku alkoholu, při 80 hostech vás to vyjde na 4-8 tisíc.

Ubytování - Pokud máte svatbu dál od domova, budete potřebovat ubytování minimálně pro sebe, možná i pro rodinu a blízké přátele. Navíc je fajn mít místo, kde se můžete připravovat.

Snubní prsteny - Ty běžně nejsou zahrnuté v "svatebním rozpočtu", ale jsou to další náklady v řádu tisíců až desetitisíců.

Poplatky za nadstandardní termíny - Svatba v sobotu v červnu? Připravte si příplatek. Skoro každý dodavatel má vyšší ceny pro "prime time" termíny. Obřad v pátek dopoledne může být o 30-50% levnější než v sobotu odpoledne.

Drobnosti, které se nasčítají - Pozvánky, oznámení, jmenovky, zasedací pořádek, konfety, svíčky... Každá z těchto položek může být za pár stovek, ale dohromady dají klidně 10-15 tisíc.

Kamarádka Simona mi vyprávěla, jak plánovali rozpočet s přítelem. "Měli jsme krásně spočítané všechny velké položky a mysleli jsme, že máme rezervu 30 tisíc. Pak jsem si ale vzpomněla, že nemám boty. A šperky. A že potřebujeme taky pozvánky, jmenovky, dárky pro družičky... Za týden byla rezerva pryč."

Kde se dá reálně ušetřit (a kde ne)

Po tolika svatbách už vím, kde má smysl šetřit a kde to naopak není dobrý nápad:

Počet hostů - Tohle je naprostý základ. Každý host navíc znamená další výdaje skoro ve všech kategoriích. Pozvat o 30 lidí méně vám může ušetřit klidně 50-80 tisíc korun. Jenže tady to naráží na rodinné vztahy. "A proč není pozvaná teta Květa?" "Jak to, že tam bude bratranec Pepa a já ne?" Připravte se na diplomacii hodnou mezinárodního summitu.

Termín svatby - Svatba mimo sezónu (listopad-březen) nebo ve všední den může být o desítky procent levnější. Kamarádka měla svatbu v úterý v říjnu a ušetřila skoro 40% na pronájmu místa i na fotografovi.

Alkohol - Pokud vám to místo dovolí, přineste si vlastní alkohol. Nákup v supermarketu nebo velkoskladu vás vyjde na třetinu toho, co byste platili cateringové společnosti. Jen počítejte s tím, že budete potřebovat mnohem víc, než si myslíte. Na svatbě s 80 hosty počítejte klidně s 30 lahvemi vína, 100 pivy a několika lahvemi tvrdého.

Květiny a dekorace - Tady se dá ušetřit hodně. Sezónní květiny od lokálního dodavatele místo dovážených růží, jednodušší aranžmá, využití zeleně místo drahých květů. Nebo co takhle svatba v already krásném prostředí (zahrada, les, hezká restaurace), které nepotřebuje moc zdobit?

Na čem bych naopak nešetřila:

Fotograf a video - Už jsem to říkala, ale zopakuju to.

Koordinátor v den svatby - I když si všechno naplánujete sami, mít někoho, kdo v den D řeší problémy, je k nezaplacení. Nechcete trávit svatební ráno telefonováním s cateringem, který se ztratil, nebo shánět zapomenutý korzet. Koordinátor na den svatby stojí od 8 do 15 tisíc a je to nejlépe investovaných peněz, protože vám umožní si den užít.

Pohodlí hostů - Ať už jde o zastřešení venkovní svatby pro případ deště, dostatek jídla a pití, nebo teplomety na večerní párty - komfort hostů by měl být priorita. Zmrzlí a hladoví hosté = špatná atmosféra.

Kdo to vlastně platí?

Tohle je ošemetné téma. Tradičně se říkalo, že svatbu platí rodiče nevěsty, ale dnes je situace mnohem různorodější. Z mé zkušenosti:

- Asi 40% párů platí svatbu kompletně sami

- U dalších 40% přispívají různou měrou obě rodiny

- Zbylých 20% má svatbu placenou převážně rodiči

Pokud přijímáte peníze od rodičů, vyjasněte si předem, jakou míru kontroly nad plánováním za to očekávají. Někteří rodiče dají peníze a nechají vás rozhodovat, jiní mají za každou korunu vlastní představu, jak by věci měly vypadat. To dokáže vytvořit pořádné třenice.

Pamatuju si jeden pár, kde rodiče nevěsty přispěli 150 tisíci s tím, že "je to váš den, udělejte si ho podle sebe". Zatímco rodiče ženicha dali 50 tisíc, ale požadovali pozvat 30 jejich přátel a známých, které pár v životě neviděl, a ještě měli silné názory na menu, hudbu a zasedací pořádek. Hádejte, která strana způsobila víc problémů.

Existují nějaké fígle, jak to celé zlevnit?

Po tom všem, co jsem tu napsala, se možná cítíte trochu zoufalí. Ale nebojte, mám pár fíglů, jak svatbu udělat hezkou a přitom neutratit jmění:

All-inclusive místa - Hledejte místa, která nabízejí kompletní balíčky. Nejenže to vyjde levněji než skládat služby od různých dodavatelů, ale ušetříte si i spoustu stresu s koordinací.

Svatební snídaně místo večeře - Brunch nebo oběd jsou často o 30-40% levnější než večerní hostina. Bonus: do večera máte po svatbě a můžete odjet na svatební cestu.

Omezená nabídka alkoholu - Místo plného baru nabídněte jen víno, pivo a jeden signature koktejl. Je to levnější a zároveň to působí promyšleně.

Svatební "potluck" - Tohle je běžnější v zahraničí, ale funguje to i u nás pro neformální svatby. Místo cateringu každý host přinese nějaké jídlo. Funguje to skvěle hlavně u menších svateb mezi přáteli.

Druhé ruky - Od šatů přes dekorace až po prstýnky - použité věci mohou být za zlomek ceny a často vypadají úplně jako nové. Navíc je to ekologičtější.

Digitální pozvánky - Ušetříte za tisk, poštovné a ještě šetříte lesy.

Nedávno jsem pomáhala s organizací svatby, kde nevěsta našla krásné svatební šaty v bazaru za 5 tisíc místo původních 30 tisíc. Nikdo nepoznal rozdíl a ušetřené peníze investovali do lepšího fotografa. Tohle je přesně typ chytrého rozhodnutí, které dává smysl.

Na každé svatbě, kterou jsem pomáhala organizovat, nakonec platilo: vyberte si tři věci, které jsou pro vás nejdůležitější, do těch investujte. Na zbytku můžete šetřit.

Jak to udělat, aby ty peníze stály za to?

Ať už utratíte za svatbu 50 tisíc nebo půl milionu, chcete, aby to stálo za to. Tady je moje rada do konce:

Držte se svých priorit - Před plánováním si s partnerem sedněte a každý si napište tři věci, které jsou pro vás na svatbě nejdůležitější. Může to být cokoliv od "chci mít nádherné šaty" přes "potřebuju skvělého fotografa" až po "chci, aby babička viděla, jak si říkáme ano". Do těchto priorit investujte, na zbytku můžete šetřit.

Dopřejte si čas - Pokud nemáte neomezený rozpočet, dejte si na plánování aspoň rok. Budete mít čas hledat slevy, srovnávat nabídky a vybírat si dodavatele. Last minute svatby jsou skoro vždy dražší.

Nepodléhejte FOMO - Jen proto, že vaše kamarádka měla na svatbě zmrzlinový bar, fotokoutek a ohňostroj, neznamená, že to potřebujete taky. Svatba není soutěž v utrácení.

Pamatujte, proč to děláte - Na konci dne jde o oslavu vaší lásky a vztahu. Jestli tenhle cíl naplníte s rozpočtem 50 tisíc nebo 500 tisíc je úplně jedno.

Loni jsem byla na dvou svatbách ve stejném týdnu. První byla obrovská veselice v luxusním venue s pětihvězdičkovým cateringem a známou kapelou. Musela stát nejmíň 400 tisíc. Druhá byla komornější, v pronajatém statku, s domácím bufetem a DJ pouštějícím playlist z laptopu. Rozpočet tak 120 tisíc. A víte co? Na té druhé se všichni bavili mnohem líp. Protože tam byla láska, radost a upřímnost, a to si za žádné peníze nekoupíte.

Takže až budete plánovat vlastní svatbu a zírat na rozpočet jako já kdysi, pamatujte - nejdražší svatba nerovná se nejlepší svatba. Ta nejlepší je ta, která odráží vás dva a váš vztah. A to může stát 50 tisíc stejně jako 500 tisíc.

Hodně štěstí s plánováním a nezapomeňte si ten den hlavně užít. Protože je to možná drahý den, ale je to jen jeden den. A manželství, které následuje, to je to, na čem doopravdy záleží.

Publikováno: 06. 03. 2023 / Aktualizováno: 29. 03. 2025

Kategorie: Svatba