Co jsou omega-3 mastné kyseliny a jaký mají přínos pro zdraví?

Omega-3 mastné kyseliny jsou typem polynenasycených mastných kyselin (PUFA), které jsou nezbytné pro naše zdraví. Tyto mastné kyseliny si naše tělo nedokáže vyrobit a musí je získávat stravou. Omega-3 jsou důležité pro celou řadu tělesných funkcí a bylo prokázáno, že mají četné zdraví prospěšné účinky.

Existují tři typy omega-3 mastných kyselin: kyselina alfa-linolenová (ALA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). ALA se nachází v rostlinných potravinách, jako jsou lněná semínka, chia semínka a vlašské ořechy, zatímco EPA a DHA se nacházejí v tučných rybách, jako je losos, tuňák a makrela.

Pokud máte pocit, že vaše tělo potřebuje doplnit omega-3, vyzkoušejte některý z dostupných doplňků stravy. Dobrou volbou jsou produkty OmegaMarine, viz. tato OmegaMarine recenze na Ecoblogu.

Zde jsou některé z důvodů, proč jsou omega-3 pro naše zdraví důležité:

Funkce mozku a duševní zdraví

Omega-3 jsou nezbytné pro funkci a vývoj mozku. DHA je důležitá zejména pro vývoj mozku a nervového systému. Studie prokázaly, že nedostatek omega-3 může vést k poklesu kognitivních funkcí a zvýšenému riziku deprese a dalších duševních poruch.

Zdraví srdce

Bylo prokázáno, že omega-3 mají řadu příznivých účinků na zdraví srdce. Pomáhají snižovat hladinu triglyceridů, tlumit záněty a zlepšovat krevní tlak. Studie také prokázaly, že omega-3 mohou snižovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Benefity pro zrak

DHA je důležitá také pro zdraví očí. Je hlavní složkou sítnice a je nezbytná pro udržení dobrého zraku. Studie prokázaly, že nedostatek omega-3 může vést k syndromu suchého oka a zvýšenému riziku makulární degenerace.

Lepší a méně bolestivé klouby

Bylo prokázáno, že omega-3 mají protizánětlivé účinky, které mohou pomoci snížit bolest a ztuhlost kloubů. Studie také prokázaly, že omega-3 mohou zlepšit pohyblivost kloubů a snížit potřebu léků proti bolesti u lidí s revmatoidní artritidou.

Zdravější kůže

Omega-3 jsou důležité pro udržení zdravé pokožky. Mohou pomoci snížit zánět a zlepšit hydrataci pokožky, což může pomoci snížit výskyt vrásek a dalších známek stárnutí.

Těhotenství a kojení

Omega-3 jsou důležité zejména pro těhotné a kojící ženy. DHA je nezbytná pro vývoj mozku a nervového systému plodu. Studie také prokázaly, že omega-3 mohou snížit riziko předčasného porodu a poporodní deprese.

Kolik omega-3 tedy potřebujeme?

Americká kardiologická asociace doporučuje dospělým jíst dvě porce tučných ryb týdně, což poskytuje přibližně 500 mg EPA a DHA denně. Pro ty, kteří ryby nejedí, lze ALA najít v rostlinných zdrojích, jako jsou lněná semínka, chia semínka a vlašské ořechy. Je však důležité si uvědomit, že ALA není tak účinná jako EPA a DHA, pokud jde o poskytování zdraví prospěšných omega-3. V souvislosti s dávkováním připomínáme OmegaMarine zkušenost od Radka z Ecoblogu.

Co dodat závěrem? Pamatujte si, že omega-3 jsou pro naše zdraví nezbytné a mají řadu zdravotních přínosů. Jsou důležité pro funkci mozku, srdce, očí, kloubů, kůže, těhotenství a kojení. Je důležité zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na omega-3, abychom si zajistili dostatečný příjem těchto důležitých mastných kyselin.

Publikováno: 21. 04. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Terezie Vránová