Kolik stojí svadba ve vlastní režii

Spočítali jsme běžné výdaje na tradiční svatbu a dospěli jsme k následujícímu závěru: za její cenu byste si klidně mohli koupit lepší ojeté auto. Pokud ji přesto nechcete odbýt pouze za přítomnosti dvou svědků a rozpočet byste rádi přiškrtili, nabízíme tipy jak na výdajích ušetříte. V případě, že vám finanční prostředky nebudou stačit ani tak, poohlédněte se po přivýdělku (třeba na https://pryard.com, kde můžete nabízet placené články na svém blogu, Insta účtu apod.) Rezervovat žádaného fotografa, kameramana, floristu, atraktivní prostor a živou hudbu třeba ve velkém předstihu. Lokalitu je třeba obsadit přibližně rok předem, v případě špičkových fotografů a floristů minimálně tři až čtyři měsíce v předstihu. Při výběru termínu svatby hrají důležitou úlohu měsíce. Od začátku roku do dubna je málo svateb, tehdy se dá všechno snadno zajistit a rezervovat. Naopak květen a září jsou považovány za svatební měsíce, tehdy třeba počítat s omezeným výběrem dodavatelů. Svatba narychlo se dá uspořádat i měsíc před termínem sňatku. Nepočítejte však s církevním obřadem, o který je třeba požádat alespoň 3 měsíce předem. Na farnosti nemusíte chodit ani s termínem během půstu nebo adventu. Církevní sňatky se v tomto období nedoporučují plánovat. I v případě, že snoubenci nejsou věřící a nechtějí církevní obřad, měli by brát ohled na hosty, kteří věřící jsou a mohou dokonce pozvání ke svatebnímu stolu odmítnout.

Trendy za příplatek

V posledních letech ujalo vypouštění holubic po absolvování obřadu. Na internetu najdete několik obchodů, které se specializují na prodej bílých svatebních holubů. Cena za tento ulítlý zážitek se pohybuje okolo 1500 Kč. Létající lucerny štěstí, které svatebčané zvyknou vypouštět po setmění, nabízejí svatební obchody od 50 Kč kus. Výhodnější je nakupovat sady po několika kusech. Oblíbené je také vypouštění balónů s blahopřáním. Na větší nafouknuté balóny hosté napíšou fixem odkaz pro novomanžele a pak je společně pustí. K zatím nestandardním požadavkům patří vypouštění motýlů či zážitkové obřady. Snoubenci, kteří si potrpí na tradice, si k čepčeniu přivolávají folklorní soubor. Cena za zapůjčení lidového kroje se pohybuje okolo 500 Kč.

Tipy na nízkorozpočtové svatbu

Pořekadlo "za málo peněz, málo muziky" už s možnostmi levnějšího nákupu přes internet a s hand-made občerstvením a výzdobou dávno neplatí. Příprava svatby s omezeným rozpočtem je však náročnější na čas a vyžaduje dávku odvahy. Ve světě se rozšířil trend nazývaný DIY svatební (do it yourself svatební) - v překladu svatba svépomocí. Na internetu najdete množství stránek s návody na vlastnoruční přípravu svatebních oznámení, jmenovek na stůl, sklenic či drobných dárků pro hosty. Stránky nabízejí například tipy jak si doma levnější ozdobit korpusy dorty, které si můžete dát upéct v cukrárně. Stylovou svatební hostinu lze uspořádat pod širým nebem na vlastní zahradě. Myslete však na sousedy, kteří se po desáté hodině večer mohou stěžovat na rušení nočního klidu. Nic nezkazíte, pokud drahé ikebany a svícny na stolech nahradíte kyticemi z lučních a zahradních květů. Do občerstvení se vyplatí zapojit sezónní ovoce. Za cenu zapůjčení se na internetu neobnosené svatební šaty dají i koupit. Třeba však počítat s rizikem dodatečných krejčovských úprav. Prsteny ze žlutého zlata už dávno nejsou povinnou jízdou. Dražší zlatou variantu lze nahradit levnější stříbrnou. Zatímco za pár zlatých prstýnků zaplatíte zhruba 9000 Kč, stříbrný vyjde asi o 2500 Kč méně.

Výdaje spojené se svatbou

Sestavili jsme orientační rozpočet pro 50 dospělých hostů a 8 dětí (z toho 14 rodin a 10 jednotlivců) a novomanžele, který navazuje na příklady uvedené v prvním a druhém dílu rozpočtu na svatbu (viz. Kolik si vyčlenit na poplatky a Jak to nepřehnat s pohoštěním ). Skládá se z běžných položek, které patří k tradiční české svatbě. Na cenách jednotlivých položek uvidíte, kolik se dá ušetřit v případě jejich výmaz, nahrazení svépomocí či levnější alternativou. V příkladu počítáme s místem obřadu na obecním zámku a hostinou v místní restauraci s cílem zabránit vysokým poplatkům za přepravu. Hostitelé nezajišťují pozvaným ubytování. Výzdoba sálu a svatební menu je v režii provozovatele restaurace. Živá kapela, se kterou v příkladu počítáme, doprovází svatebčanů pouze k zámku. V restauraci zajišťuje hudbu dýdžej, se kterým počítáme i při objednávce svatebního menu. Alkoholické a nealkoholické nápoje jsme přepočítali velkoobchodními cenami (protože jde o odběr většího množství, je výhodnější nakupovat ve velkoobchodu). Při svatebních a popůlnočních šatech počítáme s poplatky za půjčení. Ceny jmenovek, oznámení, sklenic a obrouček jsme čerpali ze specializovaných internetových obchodů. Při přepravě novomanžele počítáme s vlastním autem. Dopravu hostů zajišťuje 15-místný mikrobus a auto, které má odvážet odchozích domů (počítáme s maximálně 20-kilometrovou vzdáleností od místa hostiny). Výše rozpočtu závisí i na konkrétním regionu. Meziregionální rozdíly v cenách pronájmu sálu, přepravy, službách kosmetičky, kadeřníka a floristu mohou být výrazné. Prostor na šetření vidí organizátorka ve výzdobě: Často se stává, že si nevěsta vysní ​​například pivoňky. Ty jsou však sezónní a nejlevnější během dubna, května a června. Pokud má svatbu v říjnu, přeplatí jejich dvoj až trojnásobně oproti sezónou. Zařízení, které nabízejí k pronájmu prostor i výzdobu, odlehčí od starostí od zabezpečování dekorací. Pokud každý ze snoubenců pochází ze vzdálených míst, vyplatí se udělat kompromis a neplánovat obřad a hostinu na půli cesty, ale v blízkosti bydliště jednoho z nich. Rozpočet by se prodražil o ubytování hostů z obou stran, které by měly zajistit hostitelé. Hostinu se vyplatí naplánovat v místě obřadu. Pozvaných byste však neměli nechat odkráčet na místo hostiny po svých, i když jde o kilometrovou vzdálenost. Pokud nemáte známých, kterým byste přeplatili palivo za přepravu hosty ve městě, při menším počtu pozvaných je úspornější zvolit pronájem mikrobusu, který hostí přepraví po skupinkách. Myslete i na přepravu odchozích hosty v nočních hodinách, kteří budou hostinu pravděpodobně opouštět jednotlivě. Namísto drahých taxislužeb si rezervujte řidiče, který bude k dispozici až do konce oslavy.

Sňatek v zahraničí - dobrodružství pro vytrvalé

Jednou z možností, jak se elegantně vyhnout velké svatbě, je sebrat se na dovolené v zahraničí. Třeba však počítat s vyššími poplatky a byrokracií. Na druhé straně jde o efektivní spojení tří událostí do jedné - dovolené, sňatku a i líbánek. V zahraničí lze uzavřít manželství církevním sňatkem nebo úředním sňatkem - před orgánem cizího státu nebo před zastupitelským úřadem ČR - takzvaným konzulárním sňatkem. Na oddací list, který je potřebný pro výměnu dokladů po sňatku, si počkáte 3 až 4 měsíce.

Konzulární sňatek

Zatímco před orgánem cizího státu se mohou oddat snoubenci se státním občanstvím ČR a i tací, z nichž ho jeden nemá, konzulární sňatek mohou absolvovat pouze státní občané ČR. Podle směrnice o uzavření manželství č. 114/2010 přijímá zastupitelský úřad přednostně žádosti o uzavření manželství od snoubenců, z nichž má alespoň jeden v příslušné zemi dlouhodobý nebo trvalý pobyt. Páry, které tuto podmínku nesplňují, úřady z důvodu vytíženosti odmítají. Prostory zastupitelského úřadu také nemusí být nejreprezentativnější a na obřadu se může zúčastnit omezený počet hostů. Žádost o uzavření manželství vydává matrika v místě trvalého bydliště snoubenců a podává se na zastupitelském úřadu v zemi, kde se má sňatek uskutečnit. K žádosti je třeba předložit rodné listy a občanské průkazy snoubenců (v případě rozvedených nebo ovdovělých občanů ČR originál rozsudku o rozvodu s vyznačením právní moci rozhodnutí nebo originál úmrtního listu partnera). Manželství uzavřené na zastupitelském úřadě ČR se zapisuje do zvláštní matriky Ministerstva vnitra ČR. Za zápis do zvláštní matriky si například zastupitelský úřad v Paříži účtuje 25 eur, za překlad francouzského oddacího listu do češtiny 30 eur a za poštovné 5 eur. Konzulární sňatek třeba naplánovat s předstihem. Ministerstvo zahraničních věcí doporučuje kontaktovat zastupitelský úřad v příslušné zemi alespoň 3 měsíce před plánovaným termínem sňatku a předložit žádost minimálně 30 dní před tímto termínem.

Církevní sňatek

Seznam dokumentů při církevním sňatku je ještě delší než při úředním a může se lišit v závislosti na zemi a její náboženství. Například v Římě jsou kromě dokumentů požadovaných při úředním sňatku třeba i církevní doklady jako je křestní list, který není starší než 6 měsíců, licence z farnosti nevěsty, osvědčení o absolvování předmanželské přípravy a zápis. S přípravami třeba začít ještě dříve než v případě konzulárního sňatku. Organizátorka, která se specializuje na zprostředkování církevních sňatků v Římě, hovoří o 4 až 6 měsících: Toto je lhůta při zprostředkování sňatku přes agenturu. V případě plánování svatby ve vlastní režii je nutné počítat i s jednou cestou do Říma ještě před samotným sňatkem.

Publikováno: 06. 03. 2023 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Tagy: hostina | přípravy | svatba