Mrazy jsou tady. Jak před nimi ochráníte baterii ve svém notebooku?

Když mrzne, jako když praští, měli bychom být na pozoru. Tedy alespoň co se týče elektroniky, která extrémní teploty doslova nesnáší. Co se týče mrazů, měli bychom počítat se zvýšenou péči o baterie. Ať už jde o notebook nebo třeba smartphone, během chladných měsíců velmi trpí. Jak je efektivně ochránit před poškozením? Ať už jde o baterie do notebooku HP nebo zařízení jiné značky, optimálně fungují v teplotním rozmezí 15-20 °C. Následkem mrazu může být rychlý pokles kapacity, tedy vybití v rekordně krátkém čase. Jedná se však o dočasný efekt – po návratu do tepla se část kapacity obnoví. Na pozoru by však měli být uživatelé, kteří s notebookem přechází mezi prostředími s extrémně rozdílnými teplotami často – dlouhodobé působení silných mrazů má na životnosti baterie fatální následky. Jedinou možností, jak akumulátor chránit, je přeprava v termoregulačním obalu.

Pozor na vodní páry a rosu

Když v zimě přecházíme z teplejšího do chladného prostředí, po návratu do tepla dojde na přístroji ke kondenzaci vodní páry, což může vyústit zkratem. Tomu lze snadno předejít tím, že se přístroj vloží do vzduchotěsného igelitového sáčku – páry zkondenzují na povrchu sáčku a notebooku se nic nestane. Pozor: Pokud ke kondenzaci došlo, rozhodně přístroj nezapínejte. Vyjměte z něj baterii a nechte jej přirozeně vyschnout.

Do zařízení se dostal sníh?

Používání notebooku ve venkovním prostředí, když právě sněží, není zrovna standardní chování běžného uživatele, mnohem častěji se sněhové vločky dostávají do mobilů, fotoaparátů a dalších přístrojů, které svou povahou k venkovnímu použití vybízí. Pokud se dovnitř dostane voda, může dojít k nejhoršímu – proto je vhodné používat vodotěsný obal. Výhodu mají majitelé zařízení s odpovídajícím stupněm krytí (IP xx). Pokud se nechráněné zařízení do styku se sněhem dostane (např. upadne do závěje), ihned jej vypněte, vyjměte z něj baterii a nechte ji vyschnout při pokojové teplotě. Baterie by rozhodně neměla být sušena na radiátorech nebo v bezprostřední blízkosti topného tělesa či otevřeného ohně.

Publikováno: 15. 01. 2021